پی آر پی چیست؟

ساخت وبلاگ

 

 

پی آر پی

پی آر پی (Platelet Rich Plasma) روشی 100% طبیعی است که با استفاده از اجزای خون خود بیمار برای تحریک و نوسازی بافت های آسیب دیده در مناطق صورت، گردن، سر و سینه، دست ها و بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

پی آر پی یک فراورده خونی به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است که طی یک فرایند جداسازی از خون تازه و لخته نشده تهیه می شود.

از این فراورده در اعمالی مانند جراحی عمومی، ارولوژی، ارتوپدی، دندانپزشکی و به خصوص پوست و زیبایی استفاده می شود. بنابراین از PRP می توان در درمان بیماری ها و جوانسازی پوست استفاده کرد.

در فرایند ترمیم و بازسازی، پلاکت ها بازیگر و تامین کننده اصلی فاکتورهای مورد نیاز می باشند. 

چنانچه پلاکت ها به صورت مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق شوند، سبب تحریک و شروع پروسه بافت سازی در آن خواهند شد. بطور مثال اگر در کنار فولیکول مو تزریق شوند باعث رویش مجدد و طبیعی مو می گردند و در صورت تزریق در پوست موجب تجدید ساختار آن و رفع چین و چروک، خطوط و غیره خواهند شد. همچنین در استخوان یا غضروف باعث ترمیم شکستگی یا سائیدگی ها می شوند. 

 روش تهیه پی آر پی

از آنجایی که گلبول ها (گلبول های قرمز و گلبول های سفید) و پلاکت ها دارای وزن مخصوص متفاوتی هستند بنابراین برای جداسازی آنها از یکدیگر می توان از سانتریفیوژ استفاده کرد.

اگر خون منقعد نشده سانتریفیوژ شود سه لایه شامل گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و پلاسما به دست می آید.

از آنجایی که جدا کردن پلاکت ها که در لایه میانی قرار دارند به راحتی امکان پذیر نیست بنابراین با توجه به گستره استفاده از پلاکت ها در تخصص های پزشکی کیت های گوناگونی ساخته شده اند. این کیت ها به طور کلی در دو شکل لوله ای و ظروفی موجود می باشند.

کاربرد پی آر پی در پوست

- فیس لیفت

- ابدومینوپلاستی

- برو لیفت

- بریست آگومنتیشن 

- اسکین گرافتس 

 

منبع

http://physiotherapy-tehran.blogfa.com

 

 

پی آر پی چیست؟,کیت پی آر پی چیست,پي آر پي چيست,روش پی آر پی چیست,پی آر پی مو چیست,پی ار پی صورت چیست,عوارض پی ار پی چیست,پی آر پی پوست چیست,بیماری پی ار پی چیست,پی ار پی موی سر چیست,...
نویسنده : بازدید : 33 تاريخ : پنجشنبه 11 شهريور 1395 ساعت: 23:43