تغذیه بیماران ام اس

ساخت وبلاگ

 

 

تغذیه بیماران ام اس

ام اس نوعی بیماری مزمن و اغلب پیشرونده در دستگاه عصبی مرکزی است که با از بین رفتن غشای میلین در برخی از اعصاب مغز و نخاع مشخص می‌شود. این بیماری در بالغین جوان بین 20 تا 40 سال شایع‌تر بوده و میزان ابتلا در زنان دو برابر مردان است.

افراد با عادات غذایی نادرست، باید بعد از آگاهی از برنامه تغذیه‌ای صحیح به تدریج و در چند مرحله از برنامه غذایی مناسب استفاده کنند.

نتیجه استفاده از برنامه غذایی مناسب احساس سلامتی و قرار گرفتن در وضعیت روحی و جسمی مطلوب است که در بیماری‌های مزمن اهمیت بیشتری پیدا کنند.

به دلیل تشکیل ترکیبات سمی و مضر برای بافت دستگاه عصبی مرکزی و اثر مصرف چربی‌های ضروری که نقش مهمی در ترمیم و نگهداری سلول‌های عصبی دارند، مصرف این گروه غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است. با توجه به عملکرد چربی‌ها در بروز بیماری‌های قلبی - عروقی و افزایش وزن، مقدار چربی دریافتی و نوع آن باید مشخص شود به همین دلیل چربی‌های گیاهی غیراشباع باید به جایگزین چربی‌های حیوانی اشباع شوند.

مواد غذایی غیر مفید برای مبتلایان به بیماری ام اس

غذاهای چرب بویژه گوشت و تمام چربی‌های حیوانی، فرآورده‌های لبنی پرچرب، سس‌های مایونز، غذاهای بسیار شیرین، کیک، بیسکوئیت، شیرینی و آب نبات، غذاهای حساسیت‌زا مانند تخم مرغ، شیر، سیب‌زمینی، گوجه فرنگی، بادمجان، مخمر، نان گندم، شکر، قهوه، الکل، کولا، چای، برخی ازمیوه‌ها، موادغذایی با رنگ‌ها یا افزودنی مانند نوشابه‌ها یا مواد نگهدارنده مانند کنسروها، ادویه، تمام میوه‌ها و سبزی‌هایی که خوب شسته نشده‌اند یا با افزودن مواد شیمیایی رشد کرده‌اند اشاره کرد.

مواد غذایی مفید برای بیماران ام اس

چربی‌های امگا 3 مانند انواع ماهی بخصوص ماهی ساردین و سالمون و سایر منابع غذایی مانند روغن سویا و کانولا، جوانه گندم، گردو، روغن تخم کتان، سبزیجات برگ سبز و روغن کبد ماهی، اسیدهای چرب امگا 6 مانند روغن ذرت، روغن کانولا، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن آفتابگردان، میوه‌ها و سبزی‌های تازه و تمیز، جوانه‌ها به ویژه جوانه یونجه، مایعات از جمله آب و آب میوه رقیق شده از جمله مواد غذایی مفید برای بیماران ام.اس است.

 

تغذیه بیماران ام اس,تغذيه بيماران ام اس,تغذیه بیماران ام اسی,تغذیه بیماران ام اس در طب سنتی,تغذیه بیماری ام اس,تغذیه بیمار ام اس,تغذیه افراد ام اس,تغذیه در بیماران ام اس,تغذیه برای بیماران ام اس,تغذیه مناسب بیماران ام اس,...
نویسنده : بازدید : 28 تاريخ : پنجشنبه 11 شهريور 1395 ساعت: 23:42

close
تبلیغات در اینترنت