عوامل بالا رفتن کلسترول

تعرفه تبلیغات در سایت

 

عوامل بالا رفتن کلسترول

کلسترول یکی از انواع چربی های خون است. برخی کلسترول های خون مفید و برای بدن لازم و ضروری هستند و به ساخت سلول های سالم کمک می کنند، اما داشتن کلسترول بد خون تاثیر منفی روی سلامت قلب دارد و موجب بروز بیماری های قلبی می شود. کلسترول بالا سبب تجمع چربی در رگ های خونی شده و مانع از جریان مناسب خون می شود. 

تغذیه ی نامناسب

تغذیه ی سرشار از چربی های مضر خطر کلسترول خون بالا و بیماری های قلبی را افزایش دهد. چربی های ترانس موجود در غذاهای فست فودی و همچنین شیرینی جات و انواع کیک ها با بالا بردن کلسترول خون سلامتی قلب را تهدید میکنند.

برای کاهش کلسترول خون باید مصرف گوشت قرمز را کاهش داد و بجای آن از انواع ماهی ها که سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند و برای سلامت قلب مفید هستند استفاده کرد.

چاقی

اضافه وزن و چاقی از عوامل اصلی ابتلا به کلسترول بالای خون است. اکثر افراد چاق به دلیل مصرف چربی زیاد و داشتن تغذیه ای نامناسب چاق شده اند. ورزش و افزایش تحرک به کاهش وزن و کلسترول خون کمک میکند.

استعمال دخانیات

دخانیات موجب کاهش میزان کلسترول خوب خون شده و به دیواره رگ های خونی آسیب می زند. با گذشت زمان نیز ترکیبات سمی موجود در دخانیات موجب افزایش خطر بروز لخته های خونی و تصلب شرائین میشود. ترک سیگار تاثیر مثبتی در کنترل میزان کلسترول خون دارد.

 

نویسنده : بازدید : 20 تاريخ : پنجشنبه 11 شهريور 1395 ساعت: 23:43

فهرست وبلاگ